İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Sözcüsü, ABD’nin yeni başkanının, İranlılara ABD vizesini yasaklamasının gerçekte bu ülkenin orta çağa geri dönüşü, ırkçılık, kavmiyetçilik manasında olduğunu bildirdi.

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Sözcüsü Seyyid Hüseyin Nakavi Hüseyni, ABD başkanı Trump’ın bazı ülke vatandaşlarıyla birlikte İran vatandaşlarına vize verilmesini yasaklayan kararı imzalamasının, Amerika’nın demokrasiye bağlı olduğu, bu ülkede özgürlük bulunduğuna dair iddiaları çürüttüğünü belirtti.

Trump’ın, bazı İslam ülkesi vatandaşlarına vize verilmesini yasaklamasının ırkçılık ve aşırıcılığın açık bir örneğini gösterdiğini belirten İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Sözcüsü, bu kararın yasal bir zemine ve kongrenin tasvip etmesine ihtiyacı olduğunu hatırlatarak Trump’ın müslümanları hedef almasının Amerika’daki İslam düşmanlığının yayılmasına destek olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump dün İran, Irak, Sudan, Somali, Libya, Suriye ve Yemen gibi bazı İslam ülkesi vatandaşlarına ABD vizesi verilmesini yasaklayan bir karara imza atmıştır.