ABD Başkanı Trump tarafından Amerika’ya Müslüman muhacirlerin girmesinin yasaklanmasının ardından New York halkından bir grup 27 Ocak’ta Federal binanın önünde Cuma namazının kılınması ile eş zamanlı olarak insani bir zincir oluşturarak Trump’un kararını protesto etti.

Bu insan zincirine katılan New York Göçmenlik Koalisyonu İcra Müdürü Steve Choi ‘Biz bu insan zincirini oluşturarak korkumuz olmadığını göstermek istiyoruz ve New York’ta Müslümanları ve muhacirleri desteklemeye devam edeceğiz’ dedi.

Göçmenler Komitesi Başkanı Carlos Mnchaka ‘Eğer Trump Amerika’ya Müslüman göçmenlerin gelişini biz Amerikan halkı yüzünden yaptıysa korku ve nefretin bu ülkede yeri olduğunu söylemeliyiz ve biz tüm Müslümanlara hoş geldiniz diyoruz. Biz Trump’ın bu mesajı duyması için ve Amerikan halkının birliğini düşünmesi için ne gerekiyorsa yapacağız’ ifadesini kullandı.

New York Üniversitesi İslam Merkezi Müdürü ve Cuma Namazı Hatibi Halid Latif ‘Eğer Trump duvarlar örerse biz ondan daha uzun ve güçlü köprüler inşa edeceğiz’ dedi.

Halid Latif şeytanın her zaman insanları dağıtmak için çalıştığını belirterek ‘Biz Trump’ın nefretine dostluk ve birlik cevabı verdiğimizi söylüyoruz’ dedi.